Ανακοινώσεις 2021-2022

αααα

13-9-2021: Αγιασμός - Διανομή βιβλίων

Αγαπητοί γονείς/ κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι η προσέλευση των μαθητών/τριών στο σχολείο τη Δευτέρα 13/9/2021 για τον αγιασμό (χωρίς παρουσία γονέων-κηδεμόνων) και τη διανομή των βιβλίων θα πραγματοποιηθεί στις 09:00 π.μ.

Οι ανεμβολίαστοι μαθητές/τριες και όσοι δεν έχουν εμβολιαστεί πλήρως μπορούν να προμηθεύονται από τα φαρμακεία μέχρι την Παρασκευή 17/9 τα self test με τα οποία θα καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των 3 επόμενων εβδομάδων (13-3/10).

Οι ανεμβολίαστοι μαθητές/τριες θα πρέπει να πραγματοποιούν 2 self test κάθε εβδομάδα. Κατά την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας του σχολείου (13-17/9) θα πρέπει να επιδείξουν στο σχολείο το πρώτο self test την ημέρα του αγιασμού Δευτέρα 13/9 (το οποίο πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο) και το δεύτερο την Παρασκευή 17/9 (το οποίο επίσης πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο).

Τις επόμενες εβδομάδες οι ΕΚΤΥΠΩΜΕΝΕΣ βεβαιώσεις self test πρέπει να επιδεικνύονται στο σχολείο κάθε Τρίτη και Παρασκευή. Σε περίπτωση αδυναμίας εκτύπωσης αρκεί χειρόγραφη βεβαίωση υπογεγραμμένη από τον κηδεμόνα. (ΔΕΝ θα γίνεται επίδειξη από το κινητό του μαθητή!) Σας υπενθυμίζουμε ότι η διενέργεια του self test είναι υποχρεωτική.

Οι πλήρως εμβολιασμένοι μαθητές (που έχουν κάνει και τη β΄ δόση του εμβολίου) θα επιδείξουν το πιστοποιητικό εμβολιασμού και δεν έχουν υποχρέωση να κάνουν self test. Όσοι μαθητές έχουν κάνει την α΄δόση πρέπει να κάνουν στο διάστημα αυτό self test. Όσοι μαθητές έχουν νοσήσει από covid-19 θα επιδείξουν το πιστοποιητικό νόσησης και δεν έχουν υποχρέωση να κάνουν self test.

Υπενθυμίζουμε επίσης ότι η χρήση μάσκας σε όλους τους χώρους του σχολείου είναι υποχρεωτική.

Σας ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά!